Investering for unge, håndværkertips med pedellerne og foredrag med Twerk Queen Louise Kjølsen var nogle af de ting, eleverne på Aabenraa Statsskole kunne opleve, da Elevrådet inviterede hele skolen til en fælles temadag under overskriften “Fra skole til grav – Life Skills efter gymnasiet”.
Elevrådet inviterede til temadag og livet efter gymnasiet
2023 blev året, hvor Elevrådet i samarbejde med skolens ansatte arrangerede en temadag for hele skolen. Alle elever havde forud for temadagen valgt to forskellige workshops. Nogle var hands-on, hvor man f.eks. kunne lære at strikke med “Bedstemorklubben”, forkorte persienner og male med pedellerne, lære at lappe en cykel eller planlægge SU-venlig mad med Morten i kantinen. Sydbank kiggede forbi til workshops om økonomi for unge, Headspace lærte eleverne om mental sundhed, og Sydslesvigsk Fodregiment fortalte om livet som værnepligtig.
Louise Kjølsen indtog aulaen
Twerk Queen og feminist Louise Kjølsen gæstede – i anledning af Kvindernes Internationale Kampdag – Statsskolen og tog eleverne med ind i en verden af online “dos and don’ts”. Sprængfyldt med entusiasme fortalte Louise Kjølsen om ligestilling og MeToo, gav gode råd til at færdes online og en indsigt i de – til tider urealistiske – forventer på de sociale medier.
Workshops om alt fra værnepligt til frugtbarhed
Statsskolens elever gik på med krum hals til de de mange forskellige workshops. Der var noget for alle:
- Prepare for life (med Sydbank)
- SU-venlig mad
- Håndværkertips, når du flytter hjemmefra
- Jobsøgning/CV-skrivning
- Mental sundhed hele livet – er det noget for dig?
- Mental sundhed hele livet – styrk din præstationsevne
- Kend dine rettigheder
- Yoga
- Fodbold-interval
- Tabatatræning
- 3. verdenskrig
- Søvn
- Pas på din frugtbarhed
- At rejse og bo i udlandet
- Sund sind – sundt liv (med Headspace)
- Værnepligt (med Sydslesvigsk Fodregiment)
- Hjemmestrik (med “Bedstemorklubben”)
- Invest for the future (med Sydbank)
- Maria fra DGI Verdensholdet
Tak for en superfed dag og tusind tak til alle vores oplægsholdere – både internt og jer der kom fra Headspace, Sydbank, Aabenraa Kommune, Forsvaret, DGI Verdensholdet og Louise Kjølsen 🙂